PROGRAM WYJAZDU

DZIEŃ 1/2 – WITAMY W TOKIO
- Spotkanie Uczestników na lotnisku w Warszawie. Rozdanie dokumentów podróży oraz odprawa paszportowo – bagażowa i wylot do Japonii.
- Planowane lądowanie na lotnisku Haneda następnego dnia o godzinie 22:35. Spotkanie z przewodnikiem i transfer autokarem do hotelu
- Zakwaterowanie i nocleg

DZIEŃ 3 – TOKIO
- Poznawanie największej na świecie metropolii najlepiej zacząć od spojrzenia na nią z góry, wtedy naszym oczom ukaże się niesamowity, rozciągający się aż po horyzont krajobraz betonowych konstrukcji, strzelistych drapaczy chmur, idyllicznych parków i tradycyjnych dzielnic zbudowanych z drewna. Panoramę Tokio będziemy podziwiać z najwyższego w Japonii i drugiego na świecie budynku Tokyo Sky Tree (634 m). Podczas wizyty na tarasach widokowych Tokyo Sky Tree poznamy fenomen jego konstrukcji i dowiemy się, w jaki sposób jest ona zabezpieczona przed wstrząsami sejsmicznymi.
- Spacer po dzielnicy Asakusa stanowiącej tzw. shitamachi, czyli miejsce zamieszkiwane przez mniej zamożną, ale bardzo kreatywną cześć społeczeństwa. To właśnie tutaj w czasach, kiedy budowano Edo, powstał pierwszy teatr kabuki, narodziła się sztuka malarstwa drzeworytowego Ukio-e. Niezliczone warsztaty rękodzielnicze, w tym słynna wytwórnia bębnów taiko, istnieją tu do dziś. Spacerując wąskimi uliczkami możemy cieszyć się atmosferą sentymentalnej Japonii. Asakusa słynie także z potężnej świątyni buddyjskiej Sensoji, pięciopiętrowej pagody oraz Yoshiwary, która niegdyś była zakazanym rewirem „czerwonych latarni”.
- Lekcja sushi - to co wyróżnia Japonię na tle innych krajów świata to umiłowanie perfekcji. Popularna potrawa sushi wydaje się być prostą w wykonaniu, ale w Japonii trzeba spędzić długie lata na nauce, by móc serwować dania klientom w restauracji. My, odbędziemy krótki kurs i pod okiem najlepszych tokijskich mistrzów sporządzimy swój „sushi lunch”.
- Spotkanie w siedzibie PAIH
- Powrót do hotelu
- Kolacja Kabuki-cho

DZIEŃ 4 – PÓŁWYSEP IZU
Rano oddajemy bagaż główny, który zostanie przesłany kurierem do Kyoto. Bagaż będzie w hotelu w Kyoto następnego dnia. Należy przygotować bagaż podręczny na jedną noc.
- Półwysep Izu położony jest u stóp wulkanu Fuji, zaledwie 150 km od Tokio. Ze względu na fakt, iż zbiegają się pod nim aż 4 płyty tektoniczne jest obszarem niezwykle aktywnym sejsmicznie, pełnym wulkanów oraz źródeł termalnych. Oblewany przez lazurowe i przejrzyste wody Pacyfiku, obfitujący w białe, piaszczyste plaże i idylliczne zatoki jest mekką dla miłośników plażowania i sportów wodnych.
- Przejazd na Półwysep Izu z Tokio. Wjazd wyciągiem krzesełkowym i spacer wokół krateru aktywnego wulkanu Omuro, skąd rozciąga się malowniczy widok na półwysep, majestatyczną Górę Fuji, ocean i wyspy archipelagu Izu.
- Lunch w lokalnej restauracji serwującej owoce morza.
- Kąpiel i relaź w goracych źródłach
- Przejazd do ryokanu na nocleg. W tradycyjnym ryokanie w pokojach gościnnych podłogę pokrywają maty tatami. Do niemal każdego pomieszczenia wchodzi się przez przesuwne drzwi (fusuma). Po ceremonialnym powitaniu goście zostaną zaprowadzeni do pokoi.
- W pokojach przygotowane będą yukaty – rodzaj lekkiego kimona, które należy założyć do kolacji.
- Kolacja serwowana będzie w formie kaiseki ryori, która stanowi najbardziej wyszukany rodzaj japońskiego posiłku, składającego się z kilkunastu miniaturowych potraw: owoców morza, sezonowych warzyw i grzybów, a także wysokiej jakości wołowiny wagyu.

DZIEŃ 5 – KYOTO
- Po tradycyjnym śniadaniu, składającym się z ryżu, ryby, kiszonych warzyw i zupy miso przejedziemy na stację Mishima. Po drodze będziemy mijali farmy wasabi oraz niezliczone pola ryżowe.
- Wizyta na plantacji herbaty
- Na stacji Mishima wsiądziemy w słynny pociąg pocisk – superekspres shinkansen. W ciągu 2 godzin przejedziemy 475 km do dawnej stolicy Japonii – Kyoto.
- Lunch w pociągu w trakcie przejazdu do Kioto
- Przejazd do hotelu, zakwaterowanie
- Zwiedzanie Kyoto rozpoczniemy od chramu sintoickiego Fushimi Inari Jinja, który jest bezdyskusyjnie jednym z najbardziej malowniczych miejsc w dawnej stolicy. Obszar świątyni obejmuję całe wzgórze Fushimi. Jest to miejsce kultu bogini Inari – która jest boginią ryżu, odpowiedzialną za obfite zbiory oraz powodzenie w biznesie. Japończycy, także japońskie korporacje i pomniejsze firmy mają zwyczaj fundowania bram, by wkupić się w łaski bogini i zapewnić dobrobyt. W związku z tą tradycją całe wzgórze usłane jest korytarzami z cynobrowych bram torii.
- Wieczorem kolacja – yakiniku - japoński grill
- Nocleg

DZIEŃ 6 – KYOTO
- Po śniadaniu udamy się do zamku Nijo-jo, wybudowanego na zlecenie sioguna Tokugawy Ieasu. Zamek słynie z tzw. słowiczych podłóg, które zbudowane były tak, że każdy krok stawiany na parkiecie wydobywał dźwięk, przypominający śpiew ptaków. Był to zabieg, mający na celu wychwycenie ataku wojowników Ninja. Oprócz bardzo ciekawej konstrukcji budynku, zabezpieczającej przed atakiem nieprzyjaciela w zamku Nijo-jo znajdują się także rzadkie, liczące 400 lat malowidła ścienne.
- Następnie przejedziemy wzdłuż rzeki Katsura do malowniczej Arashiyamy. Tam zwiedzimy Świątynię Niebiańskiego Smoka (Tenryuji) wpisaną na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, słynny las bambusowy, przejedziemy także uliczkami zabytkowej dzielnicy Saga Torimoto.
- Lunch – specjalność Kyoto – tempura i yodofu.
- Po lunchu pojedziemy do Higashiyamy, pełnej perełek architektury drewnianej skąd przespacerujemy się do Ninenzaka, starożytnej, 150-metrowa brukowanej drogi dla pieszych znanej z wielu ilustracji i filmów o Japonii.
- Po drodze do hotelu zatrzymamy się na zakupy do Tera-machi. Tera-machi wzięło swoją nazwę od niezliczonych, malutkich świątyń, które budowane były przez lokalnych przedsiębiorców i wytwórców rękodzieła. Na Tera-machi znajdziemy dosłownie wszystko: od pięknego rękodzieła, sklepów z tradycyjnymi deserami, kimonami, po typowo turystyczne upominki i japońskie kosmetyki.
- Wieczorem kolacja z udziałem Gejszy
- Po kolacji spacer po Gion, miejscu, gdzie uczą się i pracują gejsze.

DZIEŃ 7 – NARA
Rano oddajemy bagaż główny, który zostanie przesłany kurierem do Tokoi. Bagaż będzie w hotelu w Tokio następnego dnia, czyli w dniu wylotu!!!
- Przejazd autokarem do Nary – pierwszej stolicy Japonii oraz siedziby cesarza w latach 710 – 784
- Spotkanie w warsztacie rzemiśliniczym Tanimura, gdzie od przeszło 500 lat wyrabia się bambusowe miotełki chasen. Podczas tej wizyty będziemy uczestniczyć w ceremonii parzenia herbaty, której filozofia liczy ponad 500 lat historii.
- Ceremonia herbaty, zwana drogą herbaty (sadō) kształtowała się przez wiele wieków, jej ostateczny kształt opracował Sen no Rikyu uważany za ojca sadō. Określił on zasady postępowania oparte na czterech pojęciach: wa – kei – sei - jaku. Wa to harmonia między dekoracją i wyposażeniem, porami roku, przyrodą i relacjami międzyludzkimi. Kei oznacza szacunek kierowany do miejsca ceremonii, gospodarza i gości. Sei oznacza czystość i dotyczy zarówno sfery duchowej (czystość serca), jak i schludność miejsca oraz używanych przyborów i naczyń. Jaku to spokój, który osiąga się w wyniku stosowania powyższych wartości.
- Zwiedzanie jednej z najpiękniejszych świątyń buddyjskich w Japonii i zarazem największej drewnianej konstrukcji świata – Todai-ji. Kompleks świątynny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako “Zabytki historyczne starożytnej Nary”. Niebywałą atrakcją są także zamieszkujące park jelenie, które w kulturze japońskiej odgrywają ogromną rolę. Według wierzeń sintoistycznych są posłańcami bogów. Na terenie Nary znajduje się ok. 1200 jeleni, które stały się symbolem miasta.
- Transfer na dworzec Kyoto.
- Lunch obento
- Przejazd pociągiem shinkansen do Tokio ok.2h 20 min
- Zakwaterowanie i kolacja w pobiżu hotelu .

DZIEŃ 8 – TOKIO
- Śniadanie w hotelowej restauracji
- Wykwaterowanie. Bagaże zostaną w hotelu. Bagaż główny dojedzie dopiero po południu.
- Tokio jest 40-sto milionową metropolią, która nigdy nie zasypia. Kojarzy się z nowoczesnymi technologiami, jaskrawą pop kulturą, stolicą mody oraz ulicami pełnymi kolorowych neonów. W mieście istnieje 600 stacji kolejowych i 282 stacje metra. 30 różnych firm obsługuje 121 linii komunikacyjnych, wśród których znajdują się także zdalnie zarządzane, bezobsługowe linie pociągów „mono-rail”. Codziennie z komunikacji miejskiej korzysta ponad 42 milionów pasażerów. Jak się tym wszystkim zarządza dowiemy się podczas wizyty w Tokyo Traffic Control Center / Tokyo Metropolitan Police
- Przejazd reprezentacyjną dzielnicą Ginza, finansową Marunouchi, zobaczymy słynny dworzec Tokyo oraz Pałac Cesarski
- Lunch
- Po południu udamy się na spacer do sanktuarium młodych i zbuntowanych, czyli do dzielnicy Shibuya. Tam, gdzie podczas wojny znajdowało się lotnisko z pasem startowym, dziś znajduje się przytulny park Yoyogi, elegancka aleja Omote-sando, artystyczne i krzykliwe Harajuku oraz nowoczesna Shibuya. To właśnie w Shibuya rodziły się idee i zjawiska uznane obecnie za najbardziej charakterystyczne dla japońskiej kultury popularnej. Pokolenie młodych projektantów stworzyło swoisty symbol japońskiego eklektyzmu i ekstrawagancji - tzw. „Harajuku Tribe”, który prezentuje charakterystyczne dla Harajuku style, takie jak Lolita w odsłonach Ama-loli oraz Gothic, Ganguo, Cosplay, Gyaru, Kogal czy Visual Key. Każda grupa ma ściśle określony dresscode, swoją filozofię i rytuały
- Powrót do hotelu, odbiór bagaży
- Kolacja Gonpachi Nishi - Azabu
- Transfer na lotnisko

DZIEŃ 9 – POWRÓT DO POLSKI
- Wylot do Warszawy po północy
- Pożegnanie uczestników i zakończenie wyjazdu