KUBA

KLIMAT

Klimat Kuby można określić jako pośredni między tropikalnym i subtropikalnym. Temperatura powietrza w ciągu roku waha się nieznacznie; przy średniej temperaturze 25,5 °C spada do 22,5 °C w styczniu i wzrasta do 27,8 °C w sierpniu. Temperatura wody przy brzegu wynosi 22-24 °C zimą i 28-30 °C latem. Rok dzieli się na dwie części – porę deszczową (od maja do października) i porę suchą (od listopada do kwietnia). Podczas roku opady wynoszą około 1400 mm, występują zazwyczaj pod postacią tropikalnych ulew, z których trzy czwarte przypada na porę deszczową.

WALUTA

Na Kubie obowiązują dwie waluty. Pierwsza z nich to CUP – pe­so cu­ba­no, czyli peso kubańskie, druga zaś CUC – pe­so co­nver­ti­ble, czyli peso wymienialne. Pierw­sza z nich jest ok. 25 ra­zy mniej war­ta od drugiej. Dlatego uważajcie, żeby ich nie pomylić. Warto zapamiętać, że na CUC widnieją pomniki znanych osób, zaś na CUP – ich podobizny. Jednak CUP rzadko trafia do naszych rąk – tą walutą posługują się głównie Kubańczycy, którzy w niej zarabiają i w niej także wydają. Zapłacić nią można w ich sklepach, a także na ulicy – za lody, owoce, warzywa czy transport. Za większość rzeczy (w tym za noclegi czy atrakcje) turyści płacą jednak za pomocą CUC. Warto też wiedzieć, że wymienić walutę na kubańską – czy to na CUC, czy na CUP – można tylko i wyłącznie już na samej Kubie.

RELIGIA

Religią wiodącą jest katolicyzm. Stosunkowo licznie reprezentowany jest również protestantyzm. Kultywowana jest ponadto regla de ocha (santeria), pierwotnie religia niewolników przywiezionych z Czarnego Lądu, sięgająca swymi korzeniami początków XVII w.

PRZYRODA

Kuba to wyspa, która charakteryzuje się niezwykłym bogactwem flory i fauny. Co ciekawsze, wyspa otoczona jest, aż 1600 mniejszymi wysepkami. Tak bogate nagromadzenie pobliskich wysp, umożliwia rejsy urokliwymi łódkami, pomiędzy liniami brzegowymi. Warto wspomnieć, iż na Kubie nie brak przepięknych raf koralowych, a także zróżnicowanych pod kątem wysokości, skał. Niepowtarzalne krajobrazy, umożliwią wykonywanie sportów wodnych, jak również górskiej wspinaczki. Ponadto niekwestionowanym atutem tamtejszych terenów, jest fakt, że głębiny morskie, otaczające Kubę, mierzą nawet siedem tysięcy metrów głębokości. Wspomniane głębiny zachwycą nawet najbardziej doświadczonych miłośników nurkowania. Wszystkim zwolennikom górskich spacerów, a także wspinaczek, poleca się zaś przepiękne, a także malownicze wzniesienia gór wapiennych – Sierra de los Organos. Oprócz tego warto udać się na kolejny łańcuch gór kubańskich – Sierra Maestra. To właśnie te góry posiadają najwyższy szczyt Kuby – Pico Turquino. Mierzy on blisko dwa tysiące metry nad poziomem morza.