POZNAJ NASZYCH "PRZEWODNIKÓW BEZ GRANIC"

MAREK - BERLIN, POCZDAM

Marek to Berlińczyk od 2001 roku i przewodnik miejski po Berlinie i Poczdamie. Z wykształcenia jest germanistą i licencjonowanym organizatorem ruchu turystycznego, a z zamiłowania właśnie przewodnikiem! Jak mówi, tłumaczenie zawiłości gramatycznych języka zamienił na „tłumaczenie Berlina” swoim gościom i opowiadanie o tym fascynującym mieście. I robi to z pasją i dużą dawką humoru! Marek zna Berlin niemal jak własną kieszeń, ale każdego dnia odkrywa miasto na nowo poszukując miejsc ciekawych dla jego gości oraz inspiracji do nowych opowieści. Od początku pobytu w stolicy Niemiec fascynują go zmiany urbanistyczne i kulturowe zachodzące po upadku muru i nieustanny rozwój tej wielkiej, nowoczesnej metropolii. Podczas zwiedzania pokaże Wam nie tylko znane zabytki, ale odkryje przed wami to, co niewidoczne jest dla oka: sekrety i duszę miasta, jego wielokulturowość oraz mentalność i życie typowego Berlińczyka w tej wielomilionowej metropolii. Od 10 lat związany jest z branżą turystyczną w Niemczech i profesjonalnie zajmuje się także organizacją wycieczek grupowych i eventów firmowych.

AGNES - PARYŻ, FRANCJA

Przewodniczka i pilotka z licencją. Jako bardzo młoda dziewczyna już oprowadzała turystów zagranicznych po Polsce. Przyjechała do Paryża prawie czterdzieści lat temu, tylko żeby zobaczyć i podciągnąć swój debiutujący francuski. Zakochała się w tym mieście od pierwszego wejrzenia. Stan wojenny uczynił z niej agenta nieruchomości, ale marzenie o powrocie do turystów, by pokazywać im otaczające piękno było silniejsze niż wszystko. Zdała ministerialny egzamin na przewodnika i okazało się, że jest potrzebna. Kombinacja językowa: angielski, rosyjski, polski i francuski była dźwignią do sukcesu. Zakładając rodzinę, zamieniła na stałe ulice Katowic na paryskie aleje i zaułki. Ponoć jest stałą bywalczynią dworu wersalskiego i powiernicą Ludwika XIV, zna osobiście Napoleona i jego żonę. Zabierze Was na karnawał do Nicei i do szampańskich piwnic, wskrzesi dla Was desant amerykański lądujący w Normandii, by uratować Europę od hitleryzmu. Czasem uśmiecha się do Mony Lizy. Podróżuje w swojej pracy po całej Francji i nie tylko. Uważa, że przewodnictwo to przyjemność. Zawsze jest gotowa otworzyć Wam drzwi do historii, uchylić rąbka sekretów przeszłości. Czasem zaskakuje zwiedzających opowiadaniem o przyszłości. Dla niej najlepsza recepta na udaną wycieczkę, to ciekawski turysta i dobry przewodnik. Przewodnictwo jest jej pasją.

SEBASTIAN - BORDEAUX, BARCELONA, KATALONIA

Kolejne wcielenie średniowiecznego templariusza i pomysłodawca "Barcelona po polsku". Jest licencjonowanym przewodnikiem po Barcelonie i Katalonii, miejscu, w którym mieszka od 2007 roku. “Lubię podróże oraz żywe kontakty z ludźmi. Praca przewodnika jest dla mnie przyjemnością”. Oprowadza w językach: polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Razem z najlepszymi przewodnikami po Barcelonie, wycieczki dopasowuje do klienta. Wyjazdy związane z tematyką cavy i wina, szlakiem templariuszy czy miasteczek średniowiecznych, to ciekawe propozycje dopełniające ofertę objazdów standardowych. "Barcelona po polsku" - to ludzie otwarci na wszelkie propozycje współpracy na terenie Katalonii.

AGATA - BARCELONA, KATALONIA

Licencjonowana przewodniczka po Katalonii. Zanim przyjechała do Barcelony, przeprowadzała się 23 razy. Ale od dnia zakotwiczenia tutaj w 2008 roku, ani razu nie pomyślała, aby zmienić miejsce zamieszkania. To coś znaczy. Dla niej Barcelona jest miastem kompletnym. Zaraża wszystkich swoja miłością do tego magicznego miejsca. Stara się Barcelonę ‘wytłumaczyć‘ innym, bo jak twierdzi, ważne jest żeby to miasto nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim zrozumieć. Mówi, że jest szczęściarą, bo swoją wiedzą i wspomnieniami dzieli się z nią jej wieloletni partner, architekt i Barcelończyk z urodzenia. To dzięki niemu zna historie i miejsca przepełnione emocjami. Tego nie wyczyta się w żadnych książkach! I właśnie o tym opowiada na swoich niepowtarzalnych wycieczkach, na których czasem pojawia się właśnie ten rodowidy Katalończyk. Pomysłodawczyni i współtwórca inicjatywy PRZEWODNICY BEZ GRANIC, jednoczącej polskich przewodników z całego świata. Barcelona to jej miejsce na ziemi, a Katalonia to druga ojczyzna. Agata to pozytywna energia i pasja!

EWELINA - BARCELONA

W hiszpańskiej kulturze zakochała się mieszkając w Szkocji i postanowiła przeprowadzić się do kraju słońca i pomarańczy! Był Madryt i Sewilla, ale to w Barcelonie znalazła swoje miejsce. Od dziecka wiedziała, że będzie przewodnikiem i to właśnie tu spełnia swoje marzenia! Zabierze Was na niezapomniany spacer po dzielnicy gotyckiej, na której mieszka. Zna tu każdy zakamarek, sąsiadów, sprzedawców, kawiarnie i zabytkowe sklepiki. Wie gdzie wypić poranną kawę , a popołudniu orzeźwić się cavą z bąbelkami. Wolicie zwiedzać na rowerze? Nie ma problemu, jest w tym specjalistką! Uwielbia kontakt z ludźmi i pozytywne wibracje! Mówią, że ma niesamowity dar przekazywania wiedzy. Współtworzy projekt "Przewodnicy bez Granic".

AGA I ALEK - MADRYT I OKOLICE: TOLEDO, ESCORIAL, SEGOVIA, AVILA

Przyjaciele, którzy odnaleźli swoje miejsce na ziemi w Madrycie i których połączyła pasjonująca praca przewodnika. Miłośnicy natury. Wieczni poszukiwacze wiedzy. Amatorzy hiszpańskiego stylu życia i gastronomii. W sposób kreatywny starają się eksponować walory Madrytu, miasta, które nie jest jeszcze masowo odwiedzane przez polskich podróżników. Napisali wspólnie przewodnik po Madrycie, który został wydany w latach 2016 i 2019 przez Wydawnictwo Bezdroża. Są licencjonowanymi przewodnikami po Madrycie i okolicach. Należą do Krajowego Stowarzyszenia Licencjonowanych Przewodników Turystycznych w Madrycie (APIT).

MARTINHO - LIZBONA, PORTUGALIA

Pasjonat totalny. Zakochany w Portugalii od dziecka, gdzie żyje i pracuje blisko połowę życia. Martinho zamienia podróż po Portugalii w wielką przygodę. Wie, gdzie Lizbona smakuje najlepiej, jak pokazać ją w najlepszych momentach dnia i nocy, gdzie fado brzmi jeszcze bardziej tęsknie niż zwykle. Niech nie zmyli Was fakt, że zna tylko Lizbonę, porusza się po całym kraju jak po własnym domu. Z jego pomocą poznasz prawdziwe oblicze zjawiskowej i pięknej Portugalii. Współtwórca inicjatywy PRZEWODNICY BEZ GRANIC, jednoczącej polskich przewodników z całego świata.